Na ostrůvku
Pojmenování ulice Na ostrůvku vzniklo opravdu od ostrova, který existoval mezi dvěmi rameny Botiče. Tok Botiče se rozdvojil přibližně pod Grébovkou. Severní část ramene byla využívána jako náhon k mlýnu, který stál za pivovarem, v místech pozdější továrny na mýdlo a svíčky Františka Holoubka. Toto rameno bylo později zasypáno, hlavní tok potoka probíhal v jižním rameni, přibližně v místech dnešního toku.
Ještě v roce 1889 byl celý prostor nezastavěn. Na mapě z roku 1909 jsou již vyznačeny parcely včetně čísel domů, kterých je celkem šest. Tři z domů jsou na hlavní Bělehradské ulici, původně Havlíčkově, vedoucí na Královské Vinohrady.
Původně byly všechny domy v ulici Na Ostrůvku značeny jako domy na Havlíčkově třídě. Na mapách se jméno ulice poprvé oficiálně objevilo až v roce 1948, přesto byl název ulice veden od roku 1906.
Ulice je v nadmořské výšce 197 m. n. m. Pouze v jižní části ulice je rozdíl jeden metr na 196 m. n. m. Ulice je rozdělena do dvou pozemků, které jsou přes technicky pře soukromý pozemek průchozí, avšak obě části jsou veřejně nepropojené a tak vlastně slepé. Ulice je v nejdelším místě dlouhá 87 metrů, přičemž pozemek má délku 119,5 metru, zasahuje však cípem do soukromého areálu. Nejmeší šířka je 9,5 metru, půrměrná 11 metrů a nejšírším místem je 13 metrů při napojení na Bělehradskou ulici. Pozemková výměra celé ulice činí 1 323 m².
Na severní straně jsou domy č.p. 311, 316, 345 Na jižní straně ulice jsou domy 311 a 360
Ulice nesla tyto názvy:
Období | Název |
---|---|
1906- | Na ostrůvku |
Upozornění
Na webové verzi encyklopedie nenajdete všechna obrazová data ani detailní informace jako je seznam živnostní, seznam obyvatel či události, které s domy souvisí. Tyto informace najdete v PDF verzi encyklopedie.